young german and polish journalists about auschwitz
Kategorie: Wszystkie | about us | auschwitz | beside | kraków | ludzie
RSS
środa, 24 stycznia 2007
Szewska 5

- Kiedyś, specjalnie na mszę papieską, gazetę dowiozła do miasta ciężarówka konwojowana przez policję – zdradził Grzegorz Strzeboński, redaktor i kierownik działu promocji. – Jechała 150 km/h! O szaleńczym tempie pracy w redakcji dowiedzieliśmy się w krakowskim oddziale Gazety Wyborczej.

22:37, beside2007 , kraków
Link Komentarze (1) »
Tereska w białym płaszczyku

Kraków po odwiedzeniu Auschwitz wygląda inaczej - 'Kraków jeszcze nigdy tak jak dziś'. Idąc ulicami widzę nie tylko zabytkowy bruk, ale także scenę, gdy Hans Frank przejmuje Wawel, mianując Kraków siedzibą generalnego gubernatora. Spoglądam na niego z perspektywy wojny, obozu, getta na Podgórzu. Wsród sypiącego śniegu przypomina mi się autobiograficzna książka Romy Ligockiej 'Dziewczynka w czerwonym płaszczyku', po której z pewnością można zagubić się w 'innym' Krakowie.

 

 

Dwuletnia Roma jak każda Żydówka wraz z rodzicami trafiła do getta. Każdy starał się chronić przecudną dziewczynę ukrywając jej pochodzenie. Najlepszym sposobem był Domestos - po zanurzeniu głowy w szczypiacej cieczy włosy zmieniały swą barwę na jasny blond. Był tylko jeden kłopot - niczym nie dało się zniwelować piwno-czarnego koloru oczu. Na szczęście Roma z matką opuściły getto dzięki kryjówce w aptece Pana Pankiewicza. Jest on przykładem człowieka, który nie zważając na własne bezpieczeństwo umożliwiał innym przetrwanie w nieludzkich warunkach a także dawał możliwość lepszego życia poza murami getta.
Gdzie, jeśli nie u takich ludzi można było znaleść wsparcie? Niepozorny aptekarz pozwala na nowo uwierzyć w ludzkie wartości i możliwości.
I idąc tak przez Kraków można by w nieskończoność opowiadać jego historię i biografie mieszkańców. Jednak znów wracamy do Oświęcimia, który jest obok...
I ciężko pomyśleć, że w Krakowie na Brackiej padał śnieg.
W zimie ludzie umierali w nieogrzewanych barakach.

Teresa Rut

19:54, beside2007 , kraków
Link Komentarze (3) »
zapraszamy do drugiej redakcji interjournalists