young german and polish journalists about auschwitz
Blog > Komentarze do wpisu
W Oświęcimiu nie ma Mc Donalda
Z Karoliną Turzą - licealistką z Oświęcimia rozmawia Ula Ajdacka.

- Jak reagują ludzie, gdy przedstawiasz się i mówisz, że pochodzisz z Oświęcimia?

- Różnie, ale często, gdy zaczynam z kimś rozmowę przez internet i okazuje się, że tu mieszkam, słyszę, że tam jest przecież tylko obóz, nic więcej. Kiedyś nawet ktoś powiedział, że my tu zabijamy ludzi. Pytał, jak mogę tu mieszkać.

- Jak wtedy zareagowałaś?

- Chciałam mu wszystko wytłumaczyć, ale do niego nic nie dochodziło. Tak działają właśnie sterotypy, a dla mnie to niewiarygodne, że ludzie nie wierzą, że w Oświęcimiu toczy się normalne życie.

- Dziwisz się im?

- Tak, szczerze mówiąc to dziwne, że ludzie nie potrafią zrozumieć, że wojna już minęła. To nie jest tak, że gdy budzę się rano myślę o tym, że żyję w miejscu zagłady tysięcy ludzi. Nie jest mi przykro z powodu, że się tu urodziłam. Ludzie muszą zrozumieć, że tu da się żyć.

- Jak pokonać uprzedzenia?

- Nie da się ich tak po prostu usunąć. One są głęboko w ludzkiej mentalności i to od każdego człowieka zależy, czy chce zrozumieć trudną historię tego miejsca. Auschwitz zawsze będzie obok nas. Codziennie niedaleko mojej szkoły przechodzą turyści, którzy idą zwiedzić muzeum. W różnych językach pytają o drogę. Przyjeżdżają tylko po to, żeby zobaczyć obóz. Chciałabym, żeby mogli tu zwiedzać też coś innego, ale na razie niczego ciekawego tu nie ma.

- A czego brakuje?

- Kin, teatrów, dyskotek. Powinny inwestowac tu zagraniczne firmy, a nasze produkty powinny być lepiej promowane.

- Nie uważasz, że trudniej sprzedać produkt z Oświęcimia niż jakiegoś innego polskiego miasta?

- Nigdy nawet nie pomyślałam, że ludzie mogliby nie kupić np. krzesła tylko dlatego, że pochodzi z miejscowej fabryki. Ale rzeczywiscie, niewiele koncernów ma tu swoje oddziały. Nie ma przecież choćby McDonalda na rynku, a przecież przyjeżdżają tu tysiące ludzi.

- Jeśli nazwa miasta Oświęcim jest taka niewygodna, może najłatwiej byłoby ją po prostu zmienić?

- Nie, to nie jest żadne rozwiązanie. W każdym mieście działo się wiele złego, tu szczególnie wiele, ale to nie może odbierać nam możliwości rozwoju.
piątek, 26 stycznia 2007, beside2007

Polecane wpisy

  • Empatia i porozumienie

    O nie zawsze łatwych polsko-niemieckich spotkaniach z Elą Pasternak - koordynatorką polsko-niemieckich warsztatów dziennikarskich w Międzynarodowym Domu Spotkań

  • Arbeit macht frajer

    Nagle ich świat przestał wyglądać jak dawniej. Moment wkroczenia gestapo do domu oznaczał koniec dotychczasowej codzienności. Jeszcze tylko podróż, przychylna o

  • Marcin + Kasia = Love

    Co czujesz gdy słyszysz słowo Auschwitz? Największy cmentarz świata skłania do refleksji, do zatrzymania się i zastanowienia nad sensem... Ale sensem czego? Życ

Komentarze
dialogineurotycznej
2007/01/26 17:17:17
Od urodzenia mieszkam w Oświęcimiu. Pozdrawiam ciepło.
-
2007/01/26 18:33:55
Nigdy nie wątpiłem, że w Oświęcimiu jest życie. Pozdrawiam serdecznie z Tychów :-).
-
moonia27
2007/01/27 09:26:30
Też mieszkam w Oświęcimiu. Często spotykam się z sytuacją, że rozmawiam z kimś przez internet i gdy na pytanie "skąd jesteś?" odpowiadam "oświęcim", to zwykle dostaję odp w stylu:
-ha-ha a z jakiego miasta?

Pozdrawiam:)
-
dialogineurotycznej
2007/01/27 14:08:51
Moonia- ehh standard...też tak mam...
Ja jestem lokalną patriotką, naprawdę kocham moje miasto, uważam, że - wbrew większosci opinii- naprawdę jest tu wiele niezwykłych, pięknych, wartosciowych miejsc. I ludzie - - wszystkich najważniejszych ludzi w moim życiu poznałam właśnie tutaj. Mój mąż jest z z tego samego osiedla, co ja :)
Pozdrawiam!

PS Jeszcze odnośnie braku McDonalda- szczerze mówiąc aż taką fanką BigMaca nie jestem, więc nie odczuwam boleśnie braku w/w restauracji- a w Ośw. znalazłoby się parę miejsc, w których naprawdę można dobrze zjeść.
Pozdr.
-
2007/01/28 16:05:22
Hej, muszę przyznać bardzo fajny blogasek. Jak chcesz wejdź na mój:

www.asterix23.blox.plMoże coś doradzisz???

POZDRAWIAM!!!
-
2007/01/28 16:30:25
ja też pochodzę z Oświecimia nie wstydze sie tego
zapraszamy do drugiej redakcji interjournalists